/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F08%2FGronhaug-Norge01.jpg)
Vikingagrav kan dölja betydligt äldre grav från bronsåldern
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2025%2F11%2FCarl_webb.jpg)
Carl Undéhn
18 aug 2026
Arkeologer i Norge har nu återigen undersökt gravhögen Grønhaug, en av landets stora gravhögar från vikingatiden. Resultaten ritar om bilden av platsens historia som kan innehålla betydligt äldre grav, möjligen från bronsåldern. Grønhaug är 30 meter i diameter och 4 meter hög och ligger på Karmøy på Norges västkust där det finns ett flertal gravar […]
Arkeologer i Norge har nu återigen undersökt gravhögen Grønhaug, en av landets stora gravhögar från vikingatiden. Resultaten ritar om bilden av platsens historia som kan innehålla betydligt äldre grav, möjligen från bronsåldern.
Grønhaug är 30 meter i diameter och 4 meter hög och ligger på Karmøy på Norges västkust där det finns ett flertal gravar från vikingatiden. I flera fall med nedsänkta skepp och i gravhögen Grønhaug ligger resterna av ett omkring 15 meter långt skepp av ekträ från 800-talet. Det upptäcktes när platsen undersöktes av arkeologen Haakon Shetelig 1902. Delar av skrovet togs upp, men mycket lämnades kvar eftersom träet var så dåligt bevarat.
på uppdrag av norska Riksantikvarien och under ledning av Marie Ødegaard och Håkon Reiersen, båda docenter i arkeologi vid Universitetet i Stavanger, har gravhögen nu öppnats igen.

– Det här blir otroligt spännande och jag ser verkligen fram emot det. Det är som julafton för alla oss som tycker om det norska vikingaarvet. Skeppsgravhögarna i Norge saknar motstycke i världen, och på Karmøy är de unika. Här ligger de tätare än någon annanstans i landet, säger riksantikvarie Hanna Geiran.
Undersökningen är begränsad och följer i huvudsak den gamla schakten från 1902. Men arkeologerna har bland annat hittat träbitar och järnnitar från skeppet. De har också kunnat studera ett lager av björkbark som antas ha fungerat som något slags golv. Utgrävningen har kommit ned till marknivån kring gravhögen och där det har påträffats rester av växtlighet som är omkring 1 200 år gammal.
– En mycket stor del av skeppsgraven är bevarad, så här finns mycket som är orört sedan vikingatiden. Vi vet inte vad vi kommer att stöta på, säger Ødegaard.
Men en sak som de har stött på kan lösa en fråga som det länge har spekulerats kring. I området finns flera äldre gravhögar från bronsåldern. Något som har lett till att det länge har spekulerats kring om Grønhaug byggdes som en skeppsgrav ovanpå en äldre redan befintlig grav. Något som det nu har hittats tecken på i form av ett stenröse med en ring av stenar runtom. Även om det pekar på att det faktiskt finns en betydligt äldre grav från bronsåldern under gravhögen krävs det fler undersökningar för att bekräfta det.
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F08%2Fengland_torka.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F08%2FStudie-odlings-ursprung02.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F08%2FFynd-Postillion01.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F08%2FAmazonas-laser.jpg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F07%2FIMG_0407-scaled.jpeg)
/https%3A%2F%2Felbilen.se%2Fwp-content%2Fuploads%2Fsites%2F3%2F2026%2F07%2FFiske-Norge-stenalder01.jpg)